niedziela, 20 listopada 2011

Planeta ludzi (2011)

Human Planet (2011) - „Tylko jedna istota opanowała każdy zakątek ziemi. Tymi istotami jesteśmy my.” Takimi słowami jesteśmy zapraszani do podglądania ludzi w najdzikszych, najbardziej niedostępnych zakątkach ziemi. Obiektywy BBC docierają w ciekawe i niebezpieczne zakątki ziemi. Ekipie filmowej przyjdzie się zmierzyć z poważnymi wyzwaniami, poczynając od wilgoci, poprzez dzikie pszczoły, czy tak wysokie stężenie siarki w powietrzu, że kamery odmawiają posłuszeństwa. Zobaczymy zwyczaje, rytuały będące na wymarciu, które dzięki wielkiej determinacji producentów zostały uwiecznione. Wspomnę tylko plemię wykorzystujące lwy do swoich potrzeb. Kiedy drapieżniki coś upolują, trzech śmiałków z włóczniami przegania je znad padliny, częstuje się i odchodzi w pośpiechu. Naprawdę warto poznać tak ekstremalny sposób polowania.
Po za oczywistym, edukacyjnym wymiarem serialu, dokumentaliści dają nam coś do zrozumienia. Pokazują całkowicie inną perspektywę, różne zapatrywanie się na trudy dani codziennego. Przypominają widzowi, że walka z upałem w klimatyzowanym samochodzie z butelką wody mineralnej jest niczym, w porównaniu z szukaniem wody na pustyni przez grupę kobiet mających za środki transportu wielbłądy.
Mimo, że ostatni odcinek rozprawia się z życiem w wielkich aglomeracjach, tutaj główny nacisk kładziony jest na te rejony świata gdzie pokarm i wodę zdobywa się codziennie z narażeniem życia. Trochę przewrotnie oglądać wspaniałe zdjęcia Human Planet w jakości HD siedząc wygodnie w fotelu mając wodę mineralną pod ręką. Mimo to nawet takie oglądanie świata powinno wystarczyć, by stać się bardziej świadomym, by być bliżej natury. 9/10

0 komentarze: