niedziela, 18 marca 2012

Druga ziemia (2011)

Another Earth (2011) – to kameralna opowieść o poszukiwaniu drugiej szansy, akceptacji, miłości w związku który nie może się udać. A to wszystko z tłem pozwalającym obrazowi otrzymać metkę dramatu sci-fi. Drugi plan to lustrzane odbicie naszej planety na horyzoncie. Pojawiła się tak samo niespodziewanie, jak wypadek samochodowy, którego sprawczynią jest pijana nastolatka, uśmiercają tym sposobem trzy osoby, licząc nienarodzone jeszcze dziecko. Po wyjściu na wolność Rhoda jedyne czego pragnie to odpuszczenia grzechów, to przyznanie się człowiekowi, że zabiła jego bliskich.
Druga ziemia, bo tak została w filmie nazwana bliźniacza planeta, pełni role epizodyczną, ale mającą wiele wspólnego z decyzjami, które podejmują bohaterowie. Reżyser nie zajmuje się rozwikłaniem zagadki dlaczego i jak planeta pojawiła się nagle na niebie, stara się zadawać pytania natury społeczno-egzystencjonalnej. Wiemy tylko, że pojęcie lustra nie zostało wprowadzone przypadkowo, druga planeta przypomina naszą ziemię, co zrodziło pierwsze pytania jak zachowamy się spotykając samych siebie. Twórcy wytykają naszemu gatunkowi, że fenomenowi przyklejają łątkę z numerem dwa, naiwnie wierząc, że jesteśmy w centrum wszechświata.
Na ziemi o numerze jeden bohaterowie mierzą się z tragediami sprzed czterech latach. Obraz prowadzony jest nadzwyczaj spokojnie, statycznie ale przyglądanie się postaciom sprawia może nie radość, ale płynie z tej obserwacji pewna nauka. Możemy bez problemów wejść w skórę każdej z stron, aktorzy zagrali naturalnie i nawet z niecodziennym widokiem za oknem film ogląda się jak dobry dramat. Spójność obrazu zmarnowana jest pod sam koniec, finał wygląda jakby pisany był w pośpiechu bez konkretnej wizji. Staje się spłaszczony do granic możliwości, ale cóż to. Dzieło za trochę ponad milion dolarów może mieć potknięcie, który widz musi wybaczyć. 7/10

3 komentarze:

Agna pisze...

W styczniowej "Nowej Fantastyce" Łukasz Orbitowski narobił mi solidnego smaka na ten film. Prawdopodobnie nie zwróciłabym na niego uwagi.A teraz Ty dorzucasz swoje.

Pora się rozejrzeć za tym filmem.

Beatriz pisze...

Nie słyszałam o tym filmie. Bardzo mnie zaciekawiłeś, na pewno obejrzę!

krotko o filmie pisze...

Agna, szukaj a nie pożałujesz, prawdopodobnie oczywiście.

Beatriz, mnie zachęcił milczący krytyk, a fakt niecodziennego drugiego planu sprawił, że się skusiłem.